Konference 22.2.2018 Brno

Příběhy ❤️

konference o ochraně zvířat proti týrání

Tak jsme s Káčou zase jednou vstávali dřív než obvykle, abychom stihli všechny převenčit, kameňáčky nakrmit a uklidit karanténu, kafé a hurá do Brna. Jako vždy problém s parkováním. Ale zvládli jsme to a dorazili včas. 9:00 na místě.

A mohla začít konference. Vystupovali na ní zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva pro místní rozvoj, Ústřední veterinární správy, Svazu měst a obcí, Nejvyššího správního soudu, Soudcovské unie ČR, Policie ČR, zástupci obecních úřadů, nevládních organizací a další. Byla to od začátku až do konce v podstatě hodně živá diskuze, řešily se konkrétní problémy z terénu, všechny příspěvky a přednášky na sebe navazovaly a vše to dávalo smysl. Už jen proto, že se stále víc upozorňuje na týrání zvířat, což je pozitivní v tom, že se lidé nebojí a toto neberou jako, že to tak má být, a jsou schopni něco udělat pro záchranu zvířete i když občas i v nesouladu s úřady, které sami neví, co a jak s tím. Zástupce ombudsmanky  již dříve upozorňoval na množící se stížnosti týkající se chovu zvířat, případně podezření z týrání zvířat. Úřady podle jeho šetření případy ne vždy správně vyhodnotí, a ne vždy dokážou účinně zasáhnout. Problém je špatné vyhodnocení situace nebo laxní přístup a nebo nespolupráce dalších orgánů, ale věříme, že se situace zlepší ku prospěchu zvířat. Je pravdou, že obecně chybí systém a podpora, kdy je nutné zajistit zvířatům náhradní péči a vše pak zachraňují běžní občané svými příspěvky a pomocí konkrétnímu útulku, kde se zvířata nacházejí. Přitom by to měl řešit především stát a jeho zákony, se kterými si bohužel někteří nevědí rady a trpí tím především zvířata a některá se při protahování ani pomoci nedožijí. Pravdou je, že ze zákona nemůže veterinární správa narušovat soukromí chovatelů, ale na to mnozí hřeší, že nemohou vstupovat do obydlí a na pozemky, ale pokud je podezření, že se na pozemku nebo v objektu nachází týrané zvíře-může přivolat policii a v součinnosti s ní do obydlí vstoupit a to je tím klíčem. Pak už je to vše jen o lidech. Pokud se někdo setká s případy týrání zvířat, může to oznámit policii, krajské veterinární správě nebo se obrátit na obecní úřad obce s rozšířenou působností, ale vždy je potřeba součinnost všech.

 

 Jedná se o případy, kdy:

  • zvířata jsou chována v nevhodných a nedostatečných podmínkách (např. velké množství zvířat v bytech, zanedbaná hospodářská zvířata apod.);
  • zvířata jsou chována v objektech vybudovaných bez povolení nebo nezkolaudovaných pro tento způsob užívání;
  • zvířata vyžadující zvláštní péči jsou chována bez povinných povolení a bez zajištění podmínek chovu.
  • zvíře napadne jiné zvíře, poraní ho, či ho dokonce usmrtí a spousta dalších.

 

 

Dr.DO děkuje…❤️❤️❤️

Adopcí plyšáka přispíváte na pejsky živé. 

                                           i plyšový pejsek může pomoci živému….

                                       číslo transparentního účtu: 223762870/0600